Aktuality

Čo máme nové?

Pre ľudí na ulici potrebujeme zimné oblečenie

pridal: Darina Kvetanová | dátum: 22. februára 2021 | kategória: NDC Trnava

Zima je pre ľudí bez domova najhorším obdobím v roku. Niektorí strávia na ulici aj 24 hodín denne. Trnavská arcidiecézna charita pomáha v týchto dňoch svojim klientom teplým oblečením. Vyhlásila zbierku teplých búnd, ktoré sú prvou pomocou pre človeka bez strechy nad hlavou.

Teplé a funkčné oblečenie môže v mrazivých dňoch človeku bez domova doslova zachrániť život. V našom Nízkoprahovom dennom centre v Trnave momentálne nemáme dostatok zimných búnd, preto prosíme ľudí, aby nám priniesli zimné oblečenie, ktoré už nepotrebujú.

Využijeme najmä:

  • pánske zimné bundy odolné voči snehu a dažďu, napríklad také, aké ľudia nosia na lyžovačku
  • svetre a mikiny
  • celoročne potrebujeme pánsku a dámsku spodnú bielizeň a ponožky
  • tepláky, ruksaky a cestovné tašky
  • veľmi potrebné sú aj zimné a prechodné topánky

Mnohí ľudia však pribalia pre charitu aj nevhodné veci. Ak chcete charite skutočne pomôcť a nie sa len zbaviť vecí, ktoré sa už nehodia do vášho šatníka, myslite na dôležité pravidlo. Predstavte si človeka bez domova v aktuálnom počasí a v podmienkach, v ktorých žije.

Na charite nevyužijeme elegantné veci, dlhé kabáty ani kožuchy, pretože toto oblečenie rýchlo navlhne. Ľudí prosíme, aby k nám nenosili topánky na opätku, elegantné blúzky ani nohavice. Človek bez domova potrebuje skôr rifle a tenisky.

Oblečenie pre núdznych môže verejnosť priniesť do Nízkoprahového centra v Trnave, ktoré sídli na Saleziánskej 21. Predtým, prosím, kontaktujte kolegyne na čísle 0948 944 449.

Nízkoprahové denné centrum môže pomáhať ľuďom bez domova aj vďaka finančnej podpore verejnosti. Jeho fungovanie môže verejnosť momentálne podporiť v jarnej zbierke.