Aktuality

Čo máme nové?

Vozík aj polohovacia posteľ. Doručujeme ich rýchlo a za symbolickú cenu

pridal: admin | dátum: 22. marca 2019 | kategória: Opatrovateľská služba

Nečakaná choroba alebo úraz vedia človeka poriadne zaskočiť. Taký je aj prípad 78-ročnej Anny, ktorá sa po úraze nemohla sama postaviť na vlastné nohy. Aby mohla Anna doma prejsť z kuchyne do obývačky a pozrieť si obľúbený seriál, potrebovala chodítko.

Zlomené platničky a veľké problémy s chrbticou. Dôchodkyni Anne vybavili ešte v nemocnici chodítko, o ktoré sa môže opierať pri chôdzi vonku, no do bytu a hlavne cez dvere, je zdravotnícka pomôcka príliš široká. S rodinou sa obrátila na Trnavskú arcidiecéznu charitu a my sme pre ňu v našom sklade v Trnave našli trojkolesové chodítko vhodné aj do izieb. „Zamestnanci v charite boli milí a okrem požičania zdravotníckej pomôcky mi hneď poskytli aj opatrovateľskú službu,“ spomína Anna, ktorej chodítko už niekoľko týždňov dobre slúži.

Pomáhame rýchlo a flexibilne
V charitnom sklade v centre Trnavy si môžete požičať funkčnú zdravotnícku pomôcku za skutočne symbolické sumy. „Máme tu vozíky, chodítka s kolieskami či bez, matrace, polohovateľné postele, barle či wc stoličky,“ hovorí vedúca opatrovateľskej služby Trnavskej arcidiecéznej charity Adriana Krajčovičová.

Charita robí pre ľudí komplexnú službu. Zdravotnícku pomôcku nájde vo svojom sklade a doručí ju domov človeku, ktorý ju potrebuje.

O zdravotnícku pomôcku môže žiadať človek s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je na zdravotnícku pomôcku odkázaný. „Ak máme želanú pomôcku na sklade, môže ju mať žiadateľ aj v daný deň. To že pomôcku potrebuje, nám človek preukáže buď prepúšťacou správou z nemocnice alebo iným odporúčaním lekára,“ objasňuje Adriana Krajčovičová. Na charitu sa podľa nej obracajú ľudia, pretože pomoc je veľmi rýchla a flexibilná. Ak o pomôcku pacient požiada ošetrujúceho lekára, trvá celý proces niekoľko dní. „Lekár musí napísať odporúčanie na zdravotnícku pomôcku, s tým musí ísť žiadateľ k rehabilitačnému lekárovi, ktorý napíše poukaz na zdravotnícku pomôcku. Poukaz treba odovzdať na schválenie do poisťovne, v ktorej je žiadateľ poistený. Poisťovňa potom informuje žiadateľa, či mu bola pomôcka schválená, alebo nie. Počas celého vybavovania zatiaľ pacient užíva zdravotnícku pomôcku od charity,“ objasňuje vedúca opatrovateľskej služby.

Podporte rozšírenie skladu pomôcok
Ľuďom, ktorí zdravotnícku pomôcku potrebujú, pomáhame aj tým, že im ju dopravíme rovno domov. „Ak klient býva napríklad v paneláku, v rámci služby ponúkame aj vynesenie pomôcky priamo do bytu,“ vysvetľuje riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity Miroslav Dzurech. Pomôcky máme väčšinou od darcov, niektoré sme zakúpili z vlastných zdrojov.

Vaše 2 % pre naše projekty
Aby bola naša služba ešte bližšie k človeku, potrebujeme vašu pomoc. Váhate, aký projekt tento rok podporiť vašimi dvoma percentami? Venujte ich na budovanie skladu zdravotníckych pomôcok v Trnave. Aj vďaka vám tak budeme môcť túto službu ponúknuť ešte väčšiemu počtu ľudí, ktorí zostali odkázaní na vozík, polohovateľnú posteľ, či chodítko.

Všetky informácie k podpore projektov Trnavskej arcidiecéznej charity vašimi 2 % nájdete na tomto linku:
charitatt.sk/novinky/2019/prosime-o-vase-2-percenta/
ĎAKUJEME!