Aktuality

Čo máme nové?

Súčasťou 12. ročníka Zbierky školských pomôcok je aj sociálne štipendium

pridal: Darina Kvetanová | dátum: 18. augusta 2021 | kategória: Novinky

Pomôž deťom z celého Slovenska rozvíjať ich talent a stať sa tým, kým chcú. Aj vďaka tebe môžu vykročiť na cestu, o ktorej snívajú. Slovenská katolícka charita otvára už 12. ročník Zbierky školských pomôcok a k pomoci pozýva všetkých, ktorým osud detí nie je ľahostajný. Súčasťou zbierky je tento rok aj sociálne štipendium na podporu žiakov zo sociálne slabších rodín. 

Miško* navštevuje 6. ročník umeleckej školy, no od svojich spolužiakov je o niekoľko rokov mladší. Predchádzajúcich päť ročníkov zvládol len za 2 školské roky. Je usilovný, talentovaný a učí sa hrať na klavíri. Jeho otec tragicky zahynul a  mama pracuje na dve smeny, aby zvládla všetky úhrady. Svoje dieťa však nadovšetko podporuje. 

Podobné príbehy si môžeme vypočuť po celom Slovensku. Rodičia sa boja o budúcnosť svojich detí. Príchod školského roka je preto náročný nielen pre žiakov, ale aj matky a otcov, ktorí nemajú peniaze na výbavu do školy, krúžky, výlety, stravné a cestovné pre svoje deti. Akonáhle treba podporiť ich talent, nemôžu inak, len dávať z posledného alebo hľadať kompromis.

Pomoc pre deti aj ich rodičov

Pre rodičov, ktorí sa trápia nedostatkom finančných prostriedkov, viacdetné, neúplné rodiny, rodiny s chorým členom a deti z detských domovom je súčasťou zbierky školských pomôcok tento rok aj sociálne štipendium na podporu žiakov s talentom alebo žiakov zo sociálne slabších rodín. Sociálne štipendium nie je v Charite úplnou novinkou. Už 3 roky funguje v Arcidiecéznej charite Košice, ktorá tak motivuje školákov vo vzdelávacom procese. Rozšírenie tejto služby do ďalších diecéz podporí už existujúce služby charitných centier pracujúcich s deťmi a mnohé ďalšie deti z chudobných rodín, ktorým sprístupní aj náročnejšie športové a záujmové krúžky a školské exkurzie. 

„Práve vzdelanie by malo byť cestou, ako vyrovnávať sociálne rozdiely. Nedovoľme, aby nedostatok financií v rodine predurčil budúcnosť detí. Pokiaľ rodičia nemajú prostriedky, ich budúcnosť máme v rukách my, spoločnosť. Preto by sme mali pomôcť,“ hovorí Erich Hulman, generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity. Podporiť sociálne štipendium pre deti, ktoré je tento rok súčasťou Zbierky školských pomôcok, môžete na účte SK37 0900 0000 0001 7687 5345, variabilný symbol 2211, alebo online na https://charita.darujme.sk/socialne-stipendium/

Staré aj nové školské pomôcky a elektronika

Ako každý rok, aj tentokrát Charita pozýva doplniť školské tašky a lavice našich žiakov. Zachovalé a nové školské pomôcky je možné odovzdať v desiatkach zberných miest po celom Slovensku do 15. septembra. Aktuálny zoznam zberných miest nájdete na www.charitapomaha.sk/skolske-pomocky/. Okrem štandardných pomôcok – školských tašiek, farbičiek, peračníkov, prezuviek či zošitov, sú vítané notebooky a ďalšia elektronika potrebná pre dištančnú výučbu a získavanie počítačových zručností. Charita ich prerozdelí medzi školy a žiakov podľa ich potrieb.

*Meno dieťaťa je kvôli zachovaniu súkromia zmenené.